Mi a csakra?
A csakrák testünk erőközpontjai. Olyan speciális helyek a testünkön, ahol különösen érezzük energiáinkat, ahol felvesszük és feldolgozzuk a külvilág impulzusait, ahol energiát veszünk fel és adunk le.
A csakra szó szankszrit eredetű, amely India és a Himalája ősi szent nyelve volt. Jelentése: “kerék” vagy “kör”, de jógikus szövegkörnyezetben inkább az “örvény” vagy “forgatag” fordítás a megfelelőbb. A csakrák a pránikus energia örvénylései a test jellegzetes területein, amelyek irányítják az egész emberi szervezetet átható prána körforgását.
Az energiaörvényben összemosódik a kint és a bent, mivel a külsőt a belső behúzza. Olyan ez, mint a víz örvényei. A csakra forgása révén szívóhatás keletkezik, amely behúzza az energiát vagy információt.
A csakrák ábrázolása
A csakrákat az indiai nyelv költői formáiban lótuszvirágoknak is nevezik, és így is ábrázolják az ázsiai festészetben. Mindegyik csakrához kapcsolódó lótuszvirágot más számú szirommal és színnel ábrázolják. A lótusz szirmai - rajtuk a bídzsa mantrák, avagy a szanszkrit ábécé magszótagai- jelképezik a csakrákban és a hozzájuk kapcsolódó nádikban áramló energia különböző megjelenési formáit. Mindegyik csakrában egy jantra található, amely a kapcsolódó elem geometrikus szimbólumát és bídzsa mantráját tartalmazza.
A testünkben 7 fő csakrát találunk, melyek a szusumná nádi mentén helyezkednek el, amely egy energia csatorna és a gerincvelő közepén található.
Gyökércsakra (Muladhara)
Szakrális vagy szexcsakra (Svadhistana)
Köldökcsakra (Manipura)
Szívcsakra (Anahata)
Torokcsakra (Visuddha)
Homlokcsakra (Ajna)
Koronacsakra (Sahashara)
Hogyan és miért foglalkozzunk a csakrákkal?
A csakrákkal való foglalkozás nagyon alkalmas arra, hogy életünknek megfelelő irányultságot és értelmet adjunk, valamint, hogy megőrizzük testi és lelki egészségünket.
Az egyes csakrák működése kapcsolatban van a testrészekkel, belső szervekkel, testünkkel és lelkünkkel. Meghatározható tehát az egyes csakrák zavaraira visszavezethető fizikai és lelki betegségek és problémák.
Aki rendszeresen gyakorol, csökkentheti a testi-lelki panaszait, sőt bizonyos esetben végleg meg is oldhatja őket.
A csakrákkal való foglalkozás jóga gyakorlásból, légző-, illetve meditációs gyakorlatokból áll.
Hatással lehetünk azonban a csakráink működésére többek között az alábbiakkal is:
színekkel
mantrákkal
ásványokkal
esszenciális illóolajokkal
hangokkal
mudrákkal
megerősítésekkel
csakra kezeléssel
csakra masszázzsal
A jóga gyakorlatok végrehajtása közben a csakrákra koncentrálás serkenti az energia áramlását a csakrákon keresztül és segít aktiválni azokat.
Az egyes csakrák konkrét működését következő cikkeinkben elemezzük.
Forrás:
Swami Satyananda Saraswati: Ászana, Pránajáma, Mudrá, Bandha
Klausbernd Vollmar: A csakrák - gyakorlati kézikönyv
Ez is érdekelhet:
Csakráink sorozat 2. Gyökércsakra
Csakráink sorozat 3. Szakrális csakra