Manipura csakra (Köldökközpont, köldök csakra)
A manipura csakra az életenergia központja, a pránát mágnesként vonzza a világegyetemből a testbe. Ez a központ a köldök mögött, a napfonat (plexus solaris) tájékán helyezkedik el, de a gyomortól, egészen a köldökig, akár tenyérnyi kiterjedésű erőközpontként értelmezhető. Táplálásával felülemelkedünk, túllépünk a svádhishthána csakra negatív tulajdonságain, s általa sok értékes kincsben részesülhetünk. Aktivizálása megszabadít a negatív energiáktól, tisztít és javítja az életerő minőségét. Legszebb fordítása: kincses város.
Szimbólumai
Ha a manipúra csakra erős, és tevékeny, akkor az energia akadálymentesen, szabadon, tisztán áramlik, s úgy működik, mint egy erőmű, mely folyamatosan életenergiával táplál, így egészséget, kiegyensúlyozottságot, erőt, tettrekészséget ad
A csakrában jelentkező blokkok számos egészségügyi problémát okozhatnak: hasnyálmirigy, epe, máj problémák, keringési és vérnyomás zavarok
A Manipura csakra az egó születésének helye, a személyes érzékenység helye, testünk, személyiségünk központja. A keleti világkép különös hangsúlyt fektet erre az energiaközpontra, ahogy a gyógyításban, úgy a harcművészetekben, sőt a mindennapi életben is. A japán hara kifejezés a has területét jelöli, és egyben a személyes energiára utal, ami nem csupán önvédelemre szolgál, hanem az egész életünket meghatározó alaptényező. Ez a test erőközpontja. A test energiáját fizikai szinten táplálékból nyerjük, így ha a has szervei nem jól működnek, nem tudjuk a táplálékból nyerhető energiát életfenntartó, öngyógyító forrásként használni, asszimilálni. A hara központja, a Tan Den, vagy Tan Tien, ahol az összes energia termelődik, s helyét a köldök alatt 1-2 cm-rel határozzák meg. A shiatsu, tai csí, csí kung, zazen gyakorlás mind központi forrásként tekint testünk e fontos területére, mind fizikai, mind finom-fizikai értelemben. E csakra működésének mentális kivetülése a személyiség kiteljesedésével, az egó megfelelő használatával kapcsolatos, feladatai közé tartozik akaratunk ésszerű használata, a szenvedély, a harag kezelése, belső erőnk felismerése és használata, egészséges önbizalom, egoizmus. Mindezek párhuzamba hozhatók a tűz szimbolikájával. A bennünk égő tűz hajthat a dac, gyűlölet, harag irányába, így összpontosítva azt az energiát, amely aztán visszaüt, ha vérig sértenek minket, s ebből bosszúvágy születik, a másik emberrel való küzdelem felé visz, és ez nem feltétlenül a tettlegességre értendő. De ugyanez a tűz egy más irányba vezérelve hajt minket céljaink elérése, személyiségünk felfedezése, fejlesztése, életünk, kapcsolataink, családunk építése felé.
Problémát okoz, ha a Manipúra csakra alul vagy felül működik.
Alulműködése kellemetlen jellemet szül, még intelligens ember esetben is elmarad a személyiség kibontakozása, így eszköze az állandó behódolás.
Akinél felülműködik, az uralkodni akar másokon, túlzott önbecsülés, másokon való felülemelkedés jellemzi, ez a „politikus létforma”, amikor az ember Istennek képzeli magát. Szélsőséges esetben olyan önmegvalósítást gyakorol az ember, hogy senkire, semmire nincs tekintettel. Gaura Krisna Dásza jellemzése nyomán az ilyen embert hatalomvágy, mások igényeinek mellőzése, társadalmi pozíció fontossága, karrierizmus, aggodalmak, félelmek, egoizmus jellemzi.
Satyananda szerint ehhez a csakrához tartozik mentális szinten az önérvényesülés, dinamizmus, dominancia, ambíció, uralkodási vágy és képesség, zsarnokság, kizsákmányolás. Így tehát az uralkodás és behódolás a 3. csakra játéka. Az agresszió nem megfelelő kezelése mentális betegségig vezethet. A dühkitörések, hatalmi visszaélések, hisztéria, kisebbségi komplexus, mazochizmus, szadizmus, szégyenlősség, aggodalom, félelem, egoizmus, hiúság, szorongás mind e csakra fokozott működésének következményei. Életünk során ciklikusan jelentkeznek megrekedt helyzetek, melyekből ki kell törni. A benső tűz hiányából adódhat, hogy nem teszed próbára magad, s elcsüggedsz, depresszióba zuhansz, bizonytalanság, extrém introvertáltság, fokozódó sebezhetőség. Egészséges esetben e központ feladata a kételkedés. Ne fogadjuk el a készen kapott filozófiát, dogmákat, kulturális és vallásos környezetet! Izgalommal, nyitottan keressünk saját utakat!
E csakra működését sok ászana támogatja, így a hatha-jóga tökéletes „táplálék” számára.
Példák:
Írta: Farkasné Koller Krisztina
Forrás: Csakra pszichológia – Bakos Attila, Bakos Judit Eszter, Ohashi - Shiatsu
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Miért érdemes fogalkoznod a csakráiddal?